Slovník pojmů

Diagram struktury webu

Diagram znázorňující strukturu webu využívám pro prvotní představu o stránkách, sekcích, odkazech a především jednotlivých propojení mezi nimi. Jde tedy o základní vyobrazení uživatelské cesty webovou stránkou. Díky diagramu se s klienty navíc můžu bavit nad konkrétními daty a obě strany tak mají lepší představu o rozsahu a obsahu webu.

Wireframe

Wireframe, neboli drátěný model, představuje hrubý návrh webu bez grafiky, ale s reálným textem. Vychází z logiky znázorněné v diagramu struktury webu.

Pokud si budete připravovat texty sami, jde také o nástroj, který mi umožní lépe vysvětlit, jaký obsah kam umístit. Pomůže nám také při následné diskuzi nad texty a případných úpravách, jako je strukturace či jejich rozložení. Pro přípravu wireframu využívám aplikaci Whimsical.

Grafický návrh

Grafický návrh navazuje na wireframe. V této fázi již řeším vizuální podobu webu. Pracuji s barvami, fonty, fotografiemi, ilustracemi, kompozicí a dalším.

Nejdříve tvořím grafický návrh úvodní stránky (v případě jednostránkového webu jeho část), abychom si potvrdili, že jdu tím správným směrem. Pokud bude třeba, následně dotvořím i další stránky webu – často ale tento krok vynechávám a podobu dalších částí webu řeším až při technické realizaci.

Technická realizace webu

Pod technickou realizací si můžete představit překlopení grafického návrhu do formátu založeném na webovém kódu. Výsledkem je webová stránka, jejíž název zadáte do prohlížeče a přistoupíte k ní přes internet odkudkoliv na světě. Např. tento web, na kterém se zrovna nacházíte: www.divotvorka.cz.

Pro tento proces využívám WordPress, Elementor Pro a další nástroje k tomu potřebné.

WordPress

Pomocí WordPressu přivádím k životu všechny své weby. Jde o jeden z nejrozšířenějších redakčních a publikačních systémů určených pro online prezentaci.

Plugin (pro WordPress)

Plugin (pro WordPress) je softwarový doplněk, který mi usnadňuje a často i umožňuje technickou realizaci webu. Pluginů existuje nepřeberné množství: může se jednat např. o bezpečnostní plugin nebo plugin umožňující zajímavou funkcionalitu, jako je galerie obrázků.

Mezi nejčastější pluginy, které využívám, patří ty od Elementoru a Crocoblocku.

Elementor Pro

Elementor Pro je licencovaný plugin umožňující výstavbu webových stránek pomocí techniky Drag & Drop na redakčním systému WordPress. Jde o responzivní vizuální builder.

Vypustíme do světa i váš projekt?